Czym jest odpoczynek dobowy?
Podstawowym prawem każdego zatrudnionego w Polsce jest prawo do wypoczynku po godzinach. Przepisy regulują dokładny przedział oraz limity, których nie można przekraczać. Ile zatem może odpoczywać przeciętny pracownik?
Otóż według prawa pracy, każdy podwładny w ciągu 24 godzin ma prawo do przynajmniej 11 godzin odpoczynku. Dotyczy to głównie pracowników obsługujących specjalistyczne sprzęty lub maszyny, strażaków, ochroniarzy, ratowników i dozorców. Dodatkowo przyznane wolne godziny muszą trwać nieprzerwanie.
Jeśli sytuacja wymaga interwencji (np. poważna awaria, klęska żywiołowa, akcja ratownicza), wówczas zatrudniony zmuszony jest to uczestnictwa w działaniach zleconych przez przełożonego. Zazwyczaj dotyczą ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego.
Jeśli zatrudniony został wezwany do pracy w sytuacjach nadzwyczajnych oraz pracował poza podstawowymi godzinami pracy, wówczas zatrudniający musi przyznać rekompensatę, tzn. udzielić dodatkowy dzień wolny, przyznać premię uznaniową lub inne umówione wcześniej świadczenie.
Należy pamiętać, że wszystkie kwestie odpoczynku dobowego muszą być ustalone w umowie o pracę oraz określać wynagrodzenie z tego tytułu.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
75 proc. pracowników nie ma wpływu na otrzymywane benefity – raport Benefit Systems i HRNews
Benefit Systems wspólnie z HRNews zbadał, jak naprawdę polskie firmy motywują zespół oraz co o świadczeniach pozapłacowych sądzą pracownicy. Wyniki ogólnopolskiego badania są dostępne w raporcie „Motywacja – jak wyjść
Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?
W każdym miejscu pracy dochodzi do wypadków. Czasem zawini człowiek, czasem urządzenie. Prawo Pracy jasno określa obowiązki wszystkich zaangażowanych w sytuacji zaistnienia takiego incydentu. Za wypadek w pracy określa się
Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie
Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!