Czym jest prawo pierwokupu?

Czym jest prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu to innymi słowy prawo dające możliwość na kupno dowolnej rzeczy w pierwszej kolejności. Dowodem na posiadanie takiego przywileju jest akt notarialny. Kto jeszcze ma prawo do pierwokupu i dlaczego?

Jeśli konsument posiada prawo pierwokupu sprzedawca musi najpierw brać pod uwagę decyzję uprzywilejowanego. Jeśli nie decyduje się na zakup może przedstawić swoją ofertę innym zainteresowanym. Dodatkowo wszelkie zmiany w ofercie muszą być przekazywane na bieżąco.

Oprócz tego o prawie pierwokupu wiedzieć musi sprzedający, aby ustosunkować się do takiego klienta, tzn. przekazywać nowości i wiadomości związane ze zbywanym mieniem.

Aby prawo pierwokupu miało uzasadnienie prawne należy sporządzić je w formie aktu notarialnego. Termin posiadania prawa wynosi miesiąc od chwili ogłoszenia informacji o sprzedaży.

Należy pamiętać, że prawo pierwokupu może posiadać tylko jedna osoba zainteresowana ofertą. Jeśli jest ich więcej warto skonsultować wszystkie zawarte wcześniej umowy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o zasiłku pielęgnacyjnym
Next Kiedy przysługują produkty zastępcze?

You might also like

Prawa konsumenta 3 komentarze

Czy prawo konsumenckie chroni klientów?

Od dłuższego czasu wiadomo, że w wielu sklepach prawa konsumentów są nieustannie łamane. Sprzedawcy wprowadzają w błąd, przedstawiają wewnętrzne przepisy, nie respektują odgórnych ustaw europejskich. Jakie zmiany nastąpią jeszcze w

Prawa konsumenta 0 Comments

Do kiedy można reklamować meble?

Każdy klient, który kupił przedmiot ma prawo do reklamacji. Oczywiście warunkiem jest dotrzymanie odpowiedniego terminu przeznaczonego na zgłaszanie skarg i nieprawidłowości. Jakie przepisy stosowane są w branży meblowej? Ile czasu

Prawa konsumenta 1Comments

Zwroty za pośrednictwem internetu

Zakupy za pośrednictwem internetu zrobiły się ostatnio bardzo popularne. Bez wychodzenia z domu można kupić podstawowe wyposażenie mieszkania, sprzęty multimedialne, a nawet artykuły spożywcze. Czasami jednak wybory nie są trafione

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply