Emerytury dla mundurowych
Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura dla mundurowych?
Przede wszystkim należy ustalić, kim jest pracownik służb mundurowych. To w pierwszej kolejności osoba zatrudniona w Policji, ABW, CBA, SKW, SWW, BOR, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej lub Urzędzie Ochrony Państwa. W związku z pełnionym stanowiskiem może liczyć na świadczenie emerytalne przyznawane na odmiennych zasadach.
Podstawą emerytury jest 40% ostatniego wynagrodzenia (po 15 latach pracy) z dodaniem ewentualnych (jeśli przysługują) procentów. O 2,6% można podwyższyć emeryturę w przypadku każdego następnego roku pracy lub za czas pracy przed wstąpieniem do służb mundurowych (maksymalnie do trzech lat). O 1,3% zwiększy się świadczenie za pracę przed wstąpieniem do służb (która trwała ponad trzy lata). I jedynie o 0,7% powiększona zostanie emerytura za okres bezrobocia przed wstąpieniem do służb.
Po zsumowaniu podstawy oraz wszystkich dodatków maksymalne świadczenie emerytalne nie może przekroczyć 75% ostatniego wynagrodzenia.
Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia pracownik służb mundurowych ma prawa do dodatku pielęgnacyjnego, które wydawane jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do samodzielnego życia.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie obowiązki ma PKD?
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została wprowadzona trzy lata temu na wyraźną prośbę ONZ we wszystkich krajach UE. Posługuje się kodami do określania różnych przedsiębiorstw. Po co utworzono PKD? Czym się
Czym charakteryzuje się list ostrzegawczy?
Prawie połowa przedsiębiorców ma problemy z ustawowym wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych. Niektórzy próbują czerpią korzyści z nielogicznych przepisów i zmieniają ostateczne terminy. Czy listy ostrzegawcze będą pomocne? Od kilku
Czy notariusze mogą korzystać z usługi pozycjonowania?
Tak wiele mówi się pozycjonowaniu stron internetowych, jednak zapomina się o pewnych ograniczeniach z tym związanymi, a w szczególności o zawodach, które nie mogą korzystać z tego rodzaju usług. Czy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!