Emerytury dla mundurowych
Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura dla mundurowych?
Przede wszystkim należy ustalić, kim jest pracownik służb mundurowych. To w pierwszej kolejności osoba zatrudniona w Policji, ABW, CBA, SKW, SWW, BOR, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej lub Urzędzie Ochrony Państwa. W związku z pełnionym stanowiskiem może liczyć na świadczenie emerytalne przyznawane na odmiennych zasadach.
Podstawą emerytury jest 40% ostatniego wynagrodzenia (po 15 latach pracy) z dodaniem ewentualnych (jeśli przysługują) procentów. O 2,6% można podwyższyć emeryturę w przypadku każdego następnego roku pracy lub za czas pracy przed wstąpieniem do służb mundurowych (maksymalnie do trzech lat). O 1,3% zwiększy się świadczenie za pracę przed wstąpieniem do służb (która trwała ponad trzy lata). I jedynie o 0,7% powiększona zostanie emerytura za okres bezrobocia przed wstąpieniem do służb.
Po zsumowaniu podstawy oraz wszystkich dodatków maksymalne świadczenie emerytalne nie może przekroczyć 75% ostatniego wynagrodzenia.
Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia pracownik służb mundurowych ma prawa do dodatku pielęgnacyjnego, które wydawane jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do samodzielnego życia.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak powinna zostać przeprowadzona eksmisja?
W zgodzie z przepisami eksmisja przeprowadzana jest w najtrudniejszych przypadkach. Oczywiście wcześniej wysyła się pisma informacyjne lub ponaglenia. Jeśli nie przynoszą rezultatów spółdzielnia lub właściciel mieszkania muszą podjąć ostateczne kroki.
Którą lokatę powinien wybrać klient indywidualny?
W dzisiejszych czasach problemy finansowe nie są niczym nadzwyczajnym. Dotykają w zasadzie wszystkich obywateli, w różnych okolicznościach i z różnych powodów. W konsekwencji trzeba szukać skutecznych sposób na załatanie dziury
Dokumenty w pewnych rękach
Czasem zniszczenie lub zgubienie ważnego dokumentu sprowadza na nas poważne kłopoty. Choć mogłoby się wydawać, że Polacy kochają biurokrację, to „robota papierkowa” często spędza nam sen z powiek. Może warto
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!