Opodatkowanie usług notarialnych
Każdy czynny zawodowo notariusz pobiera opłaty za swoje usługi. Są one dostosowane do ogólnie przyjętych ustaleń i nie mogą być negocjowane. Dodatkowo od pobieranego wynagrodzenia należy odprowadzić określony podatek. Jakie są limity i kogo dotyczą?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że finansowaniu podlegają konkretne działania. Chodzi głównie o darowizny, wpisy do ksiąg wieczystych, akty notarialne, sprawy o charakterze cywilnoprawnym. Oznacza to, że notariusz nie otrzymuje z tego tytułu żadnych zysków, ponieważ wszystko musi przekazać na rzecz państwa. Zatem zadania te wykonuje bezpłatnie, ponieważ nie osiąga korzyści materialnych.
Pozostałe usługi są objęte podatkiem dochodowym w wysokości 23%. W związku z tym notariusz zachowuje 77% otrzymanej od klienta kwoty. Obowiązek skarbowy musi być wykonywany sumiennie i systematycznie pod rygorem kary.
Czasami niektóre działania notarialne obarczone są nadprogramowymi opłatami. Chodzi przede wszystkim o akty notarialne związane z rynkiem nieruchomości. W tym przypadku notariusz ma prawo pobrać dodatkowe 2% podatku od wartości mienia na rzecz państwa.
Odprowadzaniem wszystkich podatków zajmuje się notariusz, który pobiera je od swoich klientów, odpowiednio dokumentuje i przekazuje wyznaczonym instytucjom.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
ABC aktów notarialnych
Do podstawowych obowiązków notariusza należy sporządzanie aktów notarialnych. Dokumenty te są przygotowywane na różne okazje i w związku z konkretnymi zdarzeniami. Cena zależna od jednostkowego przypadku i ustalana jest na
Czym jest intercyza?
Zazwyczaj intercyza zawierana jest na potrzeby kobiety i mężczyzny, który planują w niedalekiej przyszłości przyjąć sakrament małżeństwa. Jej celem jest określenie i oddzielenie grubą kreską wkładu finansowego w małżeństwo obu
Jak anulować akt notarialny?
Zgodnie z przepisami o akcie notarialnym można mówić w stosunku do pisma, które budowane jest w obecności notariusza i przynosi różne skutki. Najczęściej chodzi o sprzedaż nieruchomości, testament oraz umowy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!