Podstawowe prawa konsumenta
Konsument to osoba, która chroniona jest prawem i ewentualne nadużycia są egzekwowane za pośrednictwem sądu. Przede wszystkim, aby uznać kogoś za konsumenta musi on dokonywać zakupu produktu lub usługi na własny lub inny użytek (np. dla swojego przedsiębiorstwa). Jakie przywileje i obowiązki ma konsument?
Według ustawowej definicji konsument jest osobą fizyczną (tzn. jest osobą prywatną lub prowadzi firmę, która ma osobowość prawną), która jest stroną podczas zawierania transakcji kupna-sprzedaży lub innego zdarzenia gospodarczego.
Aby domagać się dochodzenia praw konsumenckich należy posiadać dowody na winę sprzedającego lub sklepu. Dodatkowo obie strony nie mogą pozostawać w żadnej relacji rodzinnej lub innej znajomości. Musi zostać zachowana bezstronność i brak przesłanek mówiących o działaniu z premedytacją.
W Polsce konsumenci są objęci specjalną ochroną. Oprócz tego powołano rzecznika do spraw konsumenckich, który zajmuje się rozpatrywaniem przypadków szczególnych, które są sporne i nie do końca jasne. Ma on wiele możliwości i duży wachlarz działania. Często jest ostatnią deską ratunku dla pokrzywdzonego.
Według prawa konsument ma wiele środków odwoławczych i może skorzystać z różnych opcji w sytuacji, kiedy zostanie potraktowany niezgodnie z obowiązującym prawem lub bez poszanowania godności do drugiej osoby.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak postępować z towarem po upływie gwarancji?
Często zakupione towary objęte są gwarancją. Jej długość zależy od indywidualnych cech produktu oraz ustaleń producenta. Dodatkowo gwarancja jest podstawą reklamacji. Często jednak rzeczy psują się już po jej wygaśnięciu?
Skuteczne odzyskiwanie należności
Według danych statystycznych wzrasta średnie zadłużenie przeciętnego Polaka, a jednocześnie rośnie również liczba osób, które swoich zobowiązań nie spłacają regularnie. I nie chodzi tu jedynie o zobowiązania finansowe względem banków.
Upadłość konsumenta – co musisz wiedzieć na ten temat?
Upadłość konsumenta jest to pojęcie, o którym wiele osób nie słyszało. Procedura upadłości opiera się na możliwości oddłużenia osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Często taki proces kończy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!